Astigmatizmas – kas tai per liga ir kaip ją gydyti

Astigmatizmas – tai regos sutrikimas, kuriam esant spinduliai, kirtę akies optinę sistemą, susikerta ne vienoje, o keliose vietose (dar vadinamose židiniais). Kadangi vaizdas fokusuojamas ne vienoje, o keliose vietose, tinklainėje susidaro neryškus vaizdas.

Didžiausios įtakos šios ligos atsiradimui turi netaisyklinga akies lęšiuko forma ir visokio tipo pažeidimai, galintys ją deformuoti. Tam, kad matytume aišku ir ryškų vaizdą, mūsų ragena ir lęšiukai turi būti taisyklingų formų. Priešingu atveju, šviesa, kirsdama optinę sistemą, skirtingai lūžta abscisių ir ordinačių ašių atžvilgiu. Taip atsiranda vaizdų paklaida – matome iškreiptus vertikalius arba horizontalius vaizdus.

Astigmatizmas gali būti paveldimas ir įgautas. Paveldimas astigmatizmas pasižymi tuo, jog laužiamoji geba vienoje plokštumoje yra didžiausia, o kitoje – mažiausia. Įgautas astigmatizmas yra labiau specifiškas – akies laužiamoji geba skiriasi tik vienoje iš plokštumų. Šis defektas dažniausiai atsiranda dėl fizinių akies pažeidimų.

Jeigu astigmatizmas nėra didelis, jo požymių galite net nepastebėti. Tačiau stipraus astigmatizmo nepastebėti neįmanoma – jis pasižymi neryškaus vaizdo matymu, stipriais galvos skausmais, nuolatiniu akių nuovargiu. Tačiau kaip šią ligą pastebėti iš anksto. Visiems, nepriklausomai nuo jūsų regėjimo ar akių būklės, bent kartą per metus rekomenduojame apsilankyti pas gydytoją oftalmologą ir atlikti pilną akių apžiūra. Taip galima išvengti daugumos ligų, o joms pasireiškus, lengviau jas išgydyti. Dėl astigmatizmo sunerimti turėtų asmenys, jau ir taip turintys regos sutrikimų (tokių kaip trumparegystė ar toliaregystė). Kadangi astigmatizmas – ganėtinai dažnai sutinkamas regos sutrikimas (juo serga vidutiniškai 30% žmonių), pasitikrinti tiesiog būtina! Lengvą astigmatizmą galima gydyti akiniais ar kontaktiniais lęšiais. Žinoma, tai tik laikina priemonė, negydanti pačios ligos, o tik gerinanti situaciją. Astigmatizmas gydomas operacijos metu, kuri atliekama eksimeriniu lazeriu. Tai vienintelis būdas atstatyti tobula regėjimą. Žinoma, jeigu liga nėra rimtai išsivysčiusi, lazerinės operacijos patartume vengti. Geriausia gydymo būdą būtent Jums gali patarti tik akių gydytojas, atlikęs atitinkamus tyrimus. Tik taip gausite maksimalią naudą nuo gydymo ir galėsite mėgautis nepriekaištingu regėjimu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *